In MACIERZYŃSTWO

Blogerze nie daj się oszukać!

Założyłaś bloga, czerpiesz z niego radość, pisane sprawia Ci przyjemność, liczba odbiorców z dnia na dzień rośnie? Wszystko się kręci, aż tu nagle dostajesz tego długo wyczekiwanego maila. WSPÓŁPRACA. Skaczesz ze szczęścia, masz ochotę na kolanach do Częstochowy lecieć by dziękować za tę wiadomość. Poczekaj, ochłoń  i nie daj nabić się w butelkę. 


U prawie każdego blogera w zakładce o mnie/kontakt/współpraca znaleźć można krótki opis autora, mail kontaktowy , statystki czy inne  treści. To właśnie w ten sposób zwykle kontaktują się z nami firmy. Dobra współpraca to korzyści dla obu stron. Ważne by nie "sprzedać" się tanio, by spełnić główne oczekiwania klienta. Kasa musi się zgadzać to jasne. Dopilnuj jednak, by wszystko poszło zgodnie z planem i byś owe pieniądze ujrzała. Ostatnio na jednej z grup do której należę zauważyłam posty dotyczące windykacji faktur, problemami z płatnościami za zlecania, za wykonane wpisy.

Jedna firma windykacyjna zajmuje się takim problem cały czas i jak tak dalej pójdzie to klientów będą mieli tysiące. Zdziwiłam się, że problem ten dotyczy też blogerów. Jedna blogerka nie otrzymała wynagrodzenia wcale, druga podobno źle wykonała usługę przez co firma nie chciała zapłacić za wpis za to trzecia z chwilą kiedy przesłała do wglądu cały wpis , straciła cały kontakt z klientem, a kilka dni później na jednym z blogów ukazał się ten jej tekst. Jestem w szoku, bo mi nigdy nie przydarzyło się nic takiego, a ilość komentarzy pod tym postem uświadomiła mi, że oszukanych osób jest dużo więcej. Niektórzy, podjęli kroki uderzając do właśnie kancelarii windykacyjnych by odzyskać kasę..
Ja przesyłam Wam może przydatne zasady na których zwykle się pracuje:

  •  Umowa! Umowa o dzieło, zlecenie, faktura- coś co podpisze każda ze stron. Dowód zawarcia danego układu, ustaleń.
  • Terminy. Realizacji, zapłaty- zawarte w umowie
  • Zapłata przed, po wykonaniu usługi. Coraz więcej blogerów wymaga płatności z góry i patrząc na owe problemy zaczyna mieć to sens.
  • Zabezpieczenie. Zwykle do firmy piszą dziesiątki punktów w umowie, co grozi blogerowi za nie wywiązanie się z umowy itp. warto zawrzeć w niej również nasze zasady i punkty o tym jakie konsekwencje poniesie firma, jeśli nie spełni warunków umowy.

Polecane posty

1 komentarze:

  1. Świat biznesu bywa bezwzględny... A i ludziom wydaje się, że dobro intelektualne w ogóle nie kosztuje.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz i zapraszam ponownie w moje skromne progi ;) ;)

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć i tekstu, przetwarzanie (w całości lub części)bez mojej zgody. Obsługiwane przez usługę Blogger.

POLECAM