In dziecko

Co potrafi roczne dziecko? Co powinien umieć Czterolatek?


Dni lecą jak szalone i czasu na podsumowania mało. Dlatego łapię wolną chwilę i opiszę Wam co to potrafi mój czterolatek, a czego uczy się Maria. Ciekawi? Zapraszam!


W internecie przeczytacie setki artykułów po których jedne z Was popadną w zachwyt, jakiego to geniusza trzymają pod swoich dachem, a inne zaczną płakać, że z ich dzieckiem jest coś nie tak, bo nie robi tego co napisali. Moja rada? Olejcie te mądrości.
Przy Antku wchodziłam w internet, czytałam etapy rozwoju, patrzyłam co powinien Antek umieć za miesiąc, dwa i denerwowałam się, kiedy wybijał dany tydzień jego życia, a On jeszcze nie potrafił... Nie potrafił w porę obrócić się na plecy, nie łapał zabawek w rączki. Minął kolejny tydzień i nagle zaczął robić to wszystko. Potrzebował tygodnia więcej, a ja już odchodziłam od zmysłów, bo coś jest nie tak... Opamiętałam się kiedy umiejętność którą powinien nabyć miesiąc później, nabył miesiąc wcześniej. Dotarło do tej mojej ciemnej głowy, że każde dziecko jest inne. Każde rozwija się inaczej. Na nic czytanie i porównywanie, na nic ciocie mądra rada, które pogrążą nas w przeczuciu, że z naszym dzieckiem dobrze nie jest. Olejcie system. Zaufajcie sobie. Dajcie czas swoim pociechom.
Przy Marysi nie wchodziłam już w nawet w takie artykuły, a na telefonie aplikację, która z tej ciążowej zrobiła się poradnikiem właśnie etapów rozwojów dziecka, odinstalowałam po tygodniu. Wrzuciłam na luz i nie liczyłam dni, do jej nowych osiągnięć i umiejętności. Przychodziły same. 


Co umie moja 12 miesięczna panienka?
- Chodzi od 3 tygodni, mimo, iż pierwsze kroki postawiła 1,5 miesiąca temu
- Sama je ( metoda BLW) - poza kaszkami, które pije z kubka z moją czy Arka pomocą
- Woła tata- gdy słyszy otwieranie drzwi, a także mama, gdy marudzi. 
- Gdy chce pić woła Tsy Tsy ( cyc)
- Jest miłośnikiem karmienia piersią, co jest męczące, bo tylko ja jestem w stanie ja uspokoić. Chciałam ograniczyć karmienie do jedynie wieczora i nocy ale póki co jest to nierealne
- Potrafi wejść i zejść ze wszystkiego
- Przytula
- Bije brawo
- Pokazuje gdzie ma ząbki
- Buduje wieże z klocków Lego Duplo
- Walczy o swoje. Potrafi uderzy Antka, mnie, Arka by zwrócić na siebie uwagę. Wyrywa zabawki i ucieka. 
- Krzyczy/ piszczy gdy coś jest nie po jej myśliCo umie mój duży 4 latek?
- Ścieli łóżko i rozkłada je 
- Sprząta po sobie zabawki
- Aktywnie uczestniczy w pracach domowych
- Chętnie pomaga w gotowaniu, pieczeniu
- Zaczyna posługiwać się nożem i widelcem ( dotychczas używał jedynie łyżki i widelca do jedzenia)
- Umie odczytać liczby
- Liczy płynnie do 13
- Migiem uczy się wierszyków, piosenek. Wystarczy, że raz, dwa usłyszy dany wierszyk( średniej długości) i recytuje go na pamieć po chwili
- Buduje przecudne ścieżki torów kolejowych oraz budowle z Lego
- Ma niesamowitą wyobraźnię oraz doskonałą pamięć. Potrafi po rok przypomnieć sobie mało istotną rzecz, którą my ledwo pamiętamy.
- Uwielbia gdy czytamy książki, bądź gramy w gry ( nie lubi jednak przegrywać)
- Bawi się z Marysią, pomaga jej, a czasem zaserwuje pstryczek w nosek, kiedy za bardzo mu dokucza
- Chętnie nawiązuje znajomości. Na placu zabaw podchodzi do dzieci, przedstawia się i proponuje zabawę. Polecane posty

12 komentarze:

 1. Przy moim Urwisie też tak robiłam czytałam na internecie, ze powinien to czy to a on jeszcze tego nie robił ale za tydzień czy dwa nadrabiał wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio pani w przedszkolu uczuliła mnie, że wyrecytowanie liczb w kolejności nie oznacza, ze moje dziecko umie liczyć, ale raczej, że ma dobrą pamięć. Właśnie czytanie cyfr czy określanie podobnych co do ilości zbiorów to w wieku 4 lat taka norma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, też to słyszałam ;) liczenie dziecko wyrecytować może, nauczyć się na pamieć. ;)

   Usuń
 3. Zawsze tego typu zestawienia, co musi dziecko umieć traktowałam z przymrużeniem oka i polecam to również wszystkim rodzicom.

  OdpowiedzUsuń
 4. I po co to napisałaś co potrafią Twoje dzieci? Skoro piszesz zeby tego nie czytac bo kazdy jest inny. Bez sensu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a no to po Anonimie, żeby pamiętać i robić sobie podsumowania, które chcę pamiętać. Jak jesteś ciekaw czy umiejętności moich dzieci są w normie, poniżej czy powyżej, zerknij do takich źródeł jeśli masz potrzebę.
   Umiejętności mojej córki i syna,są dla mnie i jeśli to ciekawi ( a jak widzę po statystykach, ciekawi) moich czytelników. Nie są wyznacznikiem tego co powinny umieć w ich wieku. Są dzieci czy w wieku 4 lat robią miliony innych rzeczy niż mój syn. Proste.

   Usuń
 5. Świetne podsumowanie rozwoju w okresie dziecięcym. A takie pociechy to niesamowita duuuma dla Mamy :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak jak napisałaś każde dziecko rozwija się w swoim tempie choć czasem trzeba pomóc. Ja pamiętam jak moja starsza córka miała duże problemy z mową i tak przeszłyśmy terapię u logopedy, ale płynnie zaczęła mówić jak miała ponad 4,5 roku, a moja młodsza córka wcześniak co warto zaznaczyć ledwo skończyła dwa lata i gada pełnymi zdaniami jak stara. To samo miałam z nocnym siusianiem starszej ja odchodziłam od zmysłów no bo jak pannica prawie 5 letnia śpi w pieluszce, która każdej nocy jest mokra łaziłam po specjalistach, robiłam miliony badań szukałam przyczyny, a każdy lekarz mi mówił, że do 5 roku życia to nie jest problem, dopiero powyżej 5 lat mówimy o problemie nocnym moczeniu i tak miesiąc przed 5 urodzinami z dnia na dzień zaczęła siusiać w nocy do toalety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o nawet nie wiedziałam, że do 5 roku to norma. ;)
   Też mamy ten "problem" ..

   Usuń

Dziękuję za komentarz i zapraszam ponownie w moje skromne progi ;) ;)

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć i tekstu, przetwarzanie (w całości lub części)bez mojej zgody. Obsługiwane przez usługę Blogger.

POLECAM